Příčinou je nejčastěji virová nebo bakteriální infekce zažívacího traktu, nevhodná skladba potravy nebo nesnášenlivost části stravy. Může se jednat i o chronické neinfekční zánětlivé onemocnění střeva.
Nejprve je potřeba soustředit se na správné zavodnění organismu (často je současně přítomno zvracení). Vhodným nápojem je slabý černý čaj, můžeme kombinovat s iontovými roztoky (Kulíšek, Enhydrol, ORS), nejlépe podávat vychlazené. Pokud dítě nezvrací, můžeme nabízet suché rohlíky, dietní suchary, banán, nastrouhané jablko bez slupky, vařenou rýži a mrkev. Podáváme ideálně do doby, než se změní charakter stolic z vodnatých na kašovité (1-5dní). Postupně přidáváme libové maso (kuřecí, krůtí, králičí). Pokud se průjem nezhorší, můžeme postupně stravu i nápoje uvolňovat podáváním dalších druhů potravin (s vynecháním smaženého, uzenin, smetanových výrobků). I při průjmu je důležité sledovat frekvenci močení, která by měla být stejná, jako ve zdraví.
U kojených dětí je možné pokračovat v kojení, nekojené děti, které zatím nedostávají příkrmy, mohou dostat rýžový odvar (připravíme z nemléčné rýžové kaše), postupně můžeme kombinovat s obvykle podávaným mlékem ve zvyšujícím se poměru. Je možné zakoupit i mléčnou výživu se sníženým obsahem laktózy.
K rychlejší regeneraci trávení a zkrácení doby trvání průjmu můžete k dietě přidat probiotika Enterol. Případně i Smectu nebo Tasectan. Probiotika je s výhodou použít i při léčbě antibiotiky (vždy volte probiotika doporučená lékařem, ne všechny dostupné preparáty jsou dostatečně účinné).
Kdy navštívit lékaře:
Poskytujeme léčebnou a preventivní péči dětem od narození do 19 let.
Preventivní prohlídky, očkování a konzultace možno objednat na konkrétní čas. Poskytujeme poradenství k nepovinnému očkování s případným individuálním plánem