Rady pro rodiče

Onemocnění

Zvracení:

Příčinou zvracení může být virová méně často pak bakteriální infekce zažívacího traktu, ale dítě může zvracet i při začátku angíny, zánětu ledvin nebo při zahlenění při rýmě a respiračních infektech. Zvracení může nastat po požití nevhodných potravin (nedostatečně tepelně upravené, zkažené…), při intoxikacích (léky, chemické látky), ale může být podmíněno i psychickými nebo psychiatrickými důvody (např. poruchy příjmu potravy). Příčinou mohou být i kinetózy, u větších dětí i migrény. Zvracení může být i projevem závažných onemocnění mozku.

Zvracení u malých kojenců může být dáno sníženou funkcí svěrače mezi žaludkem a jícnem, což je do určité míry fyziologický stav.

Při zvracení dítě uložte do postele, vhodná je mírně zvýšená poloha. Podávejte vychlazené tekutiny (slabý černý čaj oslazený cukrem nebo Glukopurem, rehydratační roztok ORS, Kulíšek) v malých porcích. Zpočátku po lžičkách, postupně při dobré toleranci po malých doušcích. Zásadní je dostatečné zavodnění organismu, poznáme ho dl toho, že dítě pravidelně močí. V prvních hodinách nepodávejte žádné jídlo. Pokud dítě už půl dne nezvrací je možno začít nabízet malé dávky stravy (pár piškotů, kousek rohlíku, kousek banánu). Druhý den, pokud již dítě nezvrací, pokračujte v zavodňování a pomalu navyšujte porce jídla (banán, rohlík, dietní suchary, bramborovou kaši). Následující den můžete přidat i libové maso (kuřecí, krůtí, králičí). Další dny postupně zavádíme racionální šetřící stravu (těstoviny, rýži…). K normální plné stravě se vracejte zvolna, v průběhu 1 týdny, naposledy zařazujte smetanové produkty.

Častějšímu ublinkávání nebo zvracení kojenců můžete předejít zvýšením horní poloviny těla v postýlce, pravidelným krmením v menších porcích, řádným odříhnutím po krmení. Pokud jde o malé ublinknutí po jídle a dítě jinak prospívá a je spokojené, není třeba se znepokojovat.

Kdy navštívit lékaře:

  • Pokud novorozenec nebo malý kojenec zvrací obloukem po každém jídle
  • Pokud je dítě apatické, zvrací i ledový čaj nebo tekutiny odmítá, málo močí nebo nemočí
  • Zvracení je spojeno s horečkami, světloplachost nebo změnou stavu a chování dítěte
  • I při zavedení výše popsaného režimu potíže neustávají, nebo se vrací

Výživa

Kojení:

Pro dostatečnou tvorbu mléka je nejdůležitější kojence často přikládat k prsu, mít dítě správně přiloženo (bříško dítěte je na břiše matky, dítě má v ústech nejen bradavku ale i část dvorce). Důležitý je pitný režim matky (alespoň 2, 5 – 3 l za den) a hlavně psychická pohoda maminky. V lékárně lze zakoupit Čaj na podporu kojení nebo potravinový doplněk Gravimilk.

Novorozence přikládejte po 2-3 hodinách, případně podle chuti novorozence je možno v průběhu dne i častěji. Ne každý křik dítěte však znamená hlad. Po každém kojení nechte miminko dobře odříhnout. Vaše dítě by mělo vypít asi 150ml/kg mléka na den a přibírat na hmotnosti 150-250g/týden. Nemějte obavy, pokud nevypije na každou dávku stejně nebo když nepřibere na hmotnosti každý den.

Při kolikách můžete dítěti podat Espumisan kapky (ev. Sab Simplex, Infacol…), omezte nadýmavé potraviny, můžete popíjet fenyklový čaj.

Pokud máte mléka nadbytek, odsajte ho a uchovejte v mrazničce. Zmražené mléko vydrží v mrazničce až 3 měsíce pro případ náhlé potřeby.

Příkrmy:

Od ukončeného 4.měsíce

Nejvhodnější období pro zavádění příkrmů je od ukončeného 4. měsíce do 6. měsíce (dle doporučení Výboru pro výživu Evropské společnosti pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu ESPGHAN). Některým dětem ve věku 4 nebo 5 měsíců již pouhé mateřské mléko nestačí a pro svůj zdravý růst potřebují příkrmy.

Přechodem na pevnou stravu se posilují tytéž svaly, které bude dítě později potřebovat k mluvení a vede ke správnému vývoji řeči. Učí se rozpoznávat rozmanité chutě a osvojuje si zdravé stravovací návyky. Při rozhodování o vhodném okamžiku pro zavedení příkrmu se řiďte potřebami svého dítěte a radou svého pediatra.  

Mějte trpělivost, pokud dítě první lžičky vyplivne, musí si zvyknout na novou konzistenci stravy. Začněte s malým množstvím příkrmu a dejte dítěti čas.

Někteří rodiče oddalují zavádění příkrmů z obavy, aby se na ně dítě nestalo alergické. Podle současného pohledu na vývoj imunitní tolerance je doložené, že pozdější zavádění příkrmů může naopak vést k častějším alergickým onemocněním u dětí se zvýšeným i nízkým rizikem vzniku alergií.

Veškeré nádobí, které používáte pro přípravu a podávání dětských příkrmů by mělo být vyhrazeno pouze dítěti (prkénko, miska). Velkou pozornost věnujte hygieně rukou a čistotě.

Prvním příkrmem bývá obvykle zelenina a zpravidla začínáme nahrazovat polední mléčnou dávku. První den vyzkoušejte 2-4 lžičky jednodruhového zeleninového příkrmu (např. mrkvové pyré) následně doplňte běžnou plnou dávkou mateřského nebo kojeneckého mléka. 

V následujících dnech postupně navyšujte množství příkrmu dle tolerance miminka a současně snižujte množství vypitého mléka.

Začněte s jednoduchými a jemnými chutěmi jako mrkev, hrášek, květák, brokolice nebo dýně. Později můžete zařadit další druhy zeleniny jako např. brambor, cuketa, špenát, batáty, lilek a různé kombinace.

Jídlo nesolte, nekořeňte ani neslaďte.

Vždy po 2-3 dnech můžete přidat nový druh zeleniny. Během 2-3 týdnů od zahájení přikrmování byste měli zcela nahradit polední mléčnou dávku příkrmem.

Od 5.měsíce

Přibližně po 2-3 týdnech můžete k zelenině začít přidávat i maso. Je zdrojem bílkovin, vitamínů skupiny B a železa, ryby obsahují nenasycené omega 3 mastné kyseliny a jód. U kojenců by maso mělo být součástí jídelníčku každý den. Postupně je možné maso jednou týdně nahradit dobře uvařeným vaječným žloutkem. Přidávat můžete i sacharidové přílohy jako brambory nebo rýži.

Místo odpolední svačiny můžete postupně začít zavádět ovocné příkrmy. Ovoce je zdrojem sacharidů, vitamínů a vlákniny. Začněte nejprve jednoduchými chutěmi a postupně zkoušejte jednotlivé druhy ovoce. Postupně můžete ovocné svačinky podávat 2x denně.

Od 6.měsíce

Večer pak zavádíme další příkrm a tím je kaše. Ideální je začít s rýžovou nebo kukuřičnou kaší bez příchutě a postupně zařadit i ochucené a obilné kaše. Obilniny obsahují sacharidy, bílkoviny, minerály a vlákninu. Jejich složení podporuje zdravý vývoj svalů, správnou mozkovou činnost a bezproblémovou funkci střev. Včasné zavedení obilnin s lepkem do kojenecké stravy může snížit riziko vzniku celiakie v pozdějším věku. Potraviny s obsahem lepku je nejvhodnější zařadit do jídelníčku dítěte ideálně ještě během kojení a ne později než po ukončeném 7.měsíci věku.

Od 8.měsíců

Do jídelníčku zařazujeme jogurty, nejlépe bílé neslazené. Do jogurtu můžeme přidat ovocné pyré. Nepodáváme tvaroh pro jeho vysoký obsah bílkovin a Lipánky pro vysoký obsah tuků.

Od začátku 9. měsíce již necháváme ve stravě kousky, nemixujeme zcela do hladka.

Od 10.měsíce

Dítěti nabízíme kousky jídla, které bude nuceno kousat (měkké ovoce, vařenou zeleninu, pečivo).

Od 12 měsíců

Dítě již jí kompletní batolecí stravu, která je velmi pestrá.

Strava batolete by měla obsahovat 2-3 porce obilovin (1porce = 5-8 lžic dětské kaše, 2-5 lžic rýže) nebo sacharidové přílohy (1 porce = 0,5-1,5 brambory, 1-4 lžíce bramborové kaše, 2-5 lžic těstovin), 100g zeleniny denně, 100g ovoce denně (možno rozdělit do více porcí v průběhu dne).

Do 1 roka dítěti jídlo nesolíme ani nesladíme.

Mléko:

I po ukončeném 6.měsíci miminko stále potřebuje pravidelné kojení nebo mléčnou výživu. Do ukončeného 8.měsíce cca 1000ml mléka denně, později 500ml mléka denně. Do toho se počítá i mléčná výživa ve formě kaše. Mléko je zdrojem vápníku pro správný růst a vývoj kostí, zdrojem energie a bílkovin. Doporučený počet mléčných dávek je u dětí 6 -8 měsíců 5x200ml, 9-10 měsíců 4x200ml, 11-12 měsíců 2-3x 200ml.

Nízkotučné mléčné výrobky jsou nevhodné do 2 let věku dítěte.

Neupravené kravské mléko můžeme do stravy zařadit po roce věku, vždy volíme mléko plnotučné.

Tekutiny:

V období přechodu na nemléčné příkrmy je nutné dodávat miminku tekutiny i z jiných zdrojů. Děti ve věku 6.-12- měsíců by měly vypít asi 1000ml/den (tj. 13ml/kg hmotnosti), do tohoto objemu řadíme nejen mléko, ale i vodu obsaženou v kojenecké výživě. Vhodná je kojenecká voda nebo bylinkové a ovocné čaje. Vyhledávejte ideálně nápoje bez přidaného cukru.

Recepty

Mrkvové pyré:

Středně velkou mrkev omyjte, oškrábejte, opět omyjte, nakrájejte na drobné kousky. Zalijte vodou tak, aby kousky byly právě ponořené a vařte do měkka. Uvařenou propasírujte přes plastikové sítko nebo rozetřete vidličkou. Aby mrkvové pyré mělo řidší konzistenci, můžete přidat trochu vody, ve které se vařilo nebo odstříkaného mateřského mléka nebo pokračovacího mléka. Také můžete mléko přidat, když dítě příkrm nechce – chuť mléka je dítěti známá, bude je snáze přijímat.

Podobné pyré například z:

  • Jedné brambory
  • Hrsti růžiček brokolice
  • Větší růžice květáku

Vařená mrkev s bramborem:

  • 100 g oloupaných brambor
  • 50 g mrkve
  • 1 čajová lžička slunečnicového, olivového nebo kukuřičného oleje

Omyté oloupané a znovu omyté brambory a mrkev nakrájejte, zalijte vodou tak, aby je právě pokrývala. Uvařte pod pokličkou do měkka. Slijte zbylou vodu a přidejte olej. Rozetřete vidličkou, případně přidejte trochu mléka.

Podobné příkrmy například z:

  • Brambor s brokolicí
  • Brambor s květákem
  • Mrkve s květákem
  • Květáku s hráškem

Zeleninová polévka

Polévku připravte použitím polovičního množství zeleniny podle některého z receptů pro příkrmy. Zeleninu dejte vařit asi do 300 ml vody. Uvařenou zeleninu rozmixujte i s vodou, ve které se vařila. Přidejte 1 čajovou lžičku oleje. Přidávejte maso nebo žloutek.

Maso uvařte do měkka. Nakrájejte jej na drobno. Zprvu 1 později 2 vrchovaté lžíce masa přidejte do zeleninového příkrmu pro dovaření. Přidejte velmi jemně nasekané maso do příkrmu rozetřeného vidličkou. Vejce vařte 10 minut, oddělte žloutek a rozetřete. Přidejte do zeleninového příkrmu.

Drůbeží příkrm se zeleninou

Nakrájenou mrkev, celer, petržel, brokolici, květák a kousek krůtího masa uvařte do měkka. Přidejte lžičku oleje a rozetřete jemně vidličkou. Podle potřeby přidejte trochu vody nebo šťávu z mrkve nebo pokračovací mléko.

Jablečné pyré

Jedno velké jablko omyjte, oloupejte a nastrouhejte. Můžete přidat trochu hotového pokračovacího mléka. Podobně připravte pyré například z banánu nebo z hrušky, později ze směsi ovoce.

Banánový příkrm

Banán nakrájejte na kolečka a vidličkou rozetřete, přidejte 3 – 4 lžičky bílého neslazeného jogurtu a promíchejte.

Rýžová kaše

  • 70 g rýže
  • 100 ml vody
  • 200 ml mléka
  • 1 čajová lžička slunečnicového, olivového či kukřičného oleje
  • 1 – 2 lžičky cukru

Rýži nasypte do vařící vody a vařte, dokud se voda téměř nevyvaří. Pak přidejte mléko a za stálého míchání uvařte do měkka – asi 20 minut. Vmíchejte olej a cukr.

Krupicová kaše

  • 20 – 25 g dětské krupičky
  • 250 ml mléka
  • 1 čajová lžička slunečnicového, kukuřičného nebo olivového oleje
  • 2 lžičky cukru

V trošce studeného mléka rozmíchejte krupici. Zbylé mléko přiveďte do varu, vlijte do něj mléko s krupicí a vařte za stálého míchání asi 20 minut. Vmíchejte olej a cukr.

Ovesná kaše

  • 20 g ovesných vloček
  • 250 ml vody
  • 50 ml mléka
  • 1 čajová lžička slunečnicového, olivového nebo kukuřičného oleje
  • 1 – 2 lžičky cukru

Vločky nechte ve vodě asi 20 minut nabobtnat. Uvařte za občasného míchání. Přidejte mléko a za stálého míchání dovaříme na kaši. Vmíchejte olej a cukr.

Ochucování kaše

Do uvařené dávky neslazené kaše vmíchejte 1 – 2 lžíce ovocného pyré (například banánové, jablečné, broskvové). Můžete použít rozmačkané nebo jemně nastrouhané ovoce. Pokud možno již neslaďte.

Komletní hlavní jídla pro starší kojence

Maso – zelenina – brambory

  • 100 g oloupaných brambor
  • 50 g očištěné mrkve /cuketa, kedluben, zelí, kapusta, hrášek/
  • 40 g vařeného libového masa /hovězí, drůbeží, králík, drůbeží játra/
  • 1 čajová lžička slunečnicového, olivového nebo kukuřičného oleje

Nakrájejte brambory a zeleninu uduste v malém množství vody do měkka. Rozetřete vidličkou a přidejte nadrobno nasekané vařené libové maso.

Vařené maso – špenát – bramborová kaše

  • 100 g oloupaných brambor
  • 100 g vařeného špenátového protlaku
  • 40 g vařeného libového masa /hovězí, drůbež, králík, drůbeží játra/
  • 2 čajové lžičky slunečnicového, olivového nebo kukuřičného oleje

Brambory omyjte, oškrábejte, znovu důkladně omyjte, nakrájejte na drobné kousky. Dejte vařit do trošky horké vody tak, aby všechny kousky byly právě ponořené uvařenou do měkka prolisujte a s olejem a trochou pokračovacího mléka vymíchejte do hladké kaše. Na talíř dejte zvlášť kaši, špenát a maso.

Kuře se zeleninou

Uvařte 1 střední mrkev, 1 růžičku květáku, 1 růžičku kapusty a kousek kuřecího masa. Maso jemně nakrájejte, ostatní rozmačkejte vidličkou. Přidejte hrst vařené rýže či těstovin a lžičku rostlinného oleje.

Zapečené filé se zeleninou /po prvním roce/

Dušené filé rozeberte, odstraňte případné kosti! Do misky vytřené olejem naklaďte filé, na kousky nakrájenou vařenou zeleninu a vařené rozmačkané brambory promíchané s tvrdým nastrouhaným sýrem. Vše zalijte rozšlehaným vajíčkem a dejte zapéci do trouby.

Brambory nebo rýže s pórkem a masem

Na 2 lžičky rozpáleného oleje dejte na kolečka nakrájený pórek, rozkrájené oloupané rajče a nadrobno nakrájenou mrkev. Podlijte vodou a poduste do měkka. Přidejte nadrobno nasekané vařené maso a vařenou rýži nebo brambory. Můžete také rozmixovat zeleninu a touto omáčkou polít nadrobno nasekané vařené maso a na kostičky nakrájené, do měkka uvařené brambory, rýži nebo těstoviny.

Zeleninová polévka

  • Kousek mrkve, kořenové petržele a pórku, vše asi 5 cm dlouhé, špalíček celeru asi 3×3 cm velký
  • 1 čajová lžička nasekané zelené petrželky
  • 1 polévková lžíce těstovin nebo rýže
  • 1 čajová lžička slunečnicového, olivového nebo kukuřičného oleje
  • 250 ml vody

Nastrouhejte mrkev, celer, petržel, přidejte nasekaný pórek a petrželku. Zalijte vodou a přiveďte k varu. Přidejte olej  a těstoviny nebo rýži. Uvařte do měkka.

Krémová zeleninová polévka

  • Kousek mrkve asi 5 cm dlouhý, 1 lžíce hrášku, 1 menší růžice brokolice, špalíček kedlubny asi 3×3 cm velký
  • 1 čajová lžička slunečnicového, olivového nebo kukuřičného oleje
  • 200 ml vody
  • 50 ml mléka

Na kousky nakrájenou zeleninu zalijte vodou, přidejte olej a uvařte do měkka. Přidejte mléko a ještě nechte přejít varem. Rozmixujte.

Rajská polévka s vločkami

  • 1 větší rajče
  • 1 menší jablko
  • 2 zarovnané polévkové lžíce vloček
  • 1 čajová lžička slunečnicového, olivového nebo kukuřičného oleje
  • 300 ml vody

Rajče spařte horkou vodou, oloupejte a nakrájejte. Vločky namočte na 20 minut do vody. Nakrájené rajče zalijte vodou a přiveďte k varu. Přisypte vločky, přidejte olej a za občasného míchání vařte, až jsou vločky hodně měkké. Rozmixujte.

Poskytujeme léčebnou a preventivní péči dětem od narození do 19 let.
Preventivní prohlídky, očkování a konzultace možno objednat na konkrétní čas. Poskytujeme poradenství k nepovinnému očkování s případným individuálním plánem

Služby a vybavení

  • StrepTest na streptokoka
  •  CRP „z prstu"
  • Odběry krve
  • Odběry biologického materiálu

O Medicora +