Rady pro rodiče

Onemocnění

Horečka:

Horečka je přirozený obranný mechanismus organismu. Teplotu mezi 37 a 38°C označujeme jako zvýšenou, pokud přesáhne 38°C hovoříme o horečce. Horečka sama je pouze příznakem onemocnění, může vzniknout z různých příčin. V dětství jsou to nejčastěji infekční onemocnění, s horečkou je potřeb počítat i po očkování. Vzestup teploty signalizuje změna chování dítěte, pláč, únava, bolest hlavy, nechutenství, žízeň. Dítě má suchou horkou kůži, zejména na hlavičce a trupu, ruce a nohy má naopak chladné.  Teplotu do 38,5 °C snáší děti většinou dobře. Pokud horečka vystoupí nad 38,5 °C, začínají být děti výrazněji mrzuté, malátné, neklidně spí, hůře pijí. Při rychlém vzestupu teploty se mohou třást. Vysoká teplota, zvláště trvá-li dlouho, nadměrně zatěžuje krevní oběh, srdce a dýchání, což se projevuje namodralým zabarvením kůže, zrychleným dechem a pulsem.

Při nerozpoznané vysoké teplotě, podávání malých dávek léků na snížení teploty, špatně provedeném zábalu, nedostatku tekutin nebo dědičné dispozici se mohou při horečce objevit poruchy vědomí provázené křečemi. Normální teplota rektálně se pohybuje mezi 36,8 a 37,5°C. Při měření odečítáme 0,5°C (pokud naměříme 38,5°C, má dítě teplotu 38°C). U větších dětí měříme teplotu obvykle v podpaží. Po celou dobu měření je potřeba mít paži pevně přitisknutou k tělu, malým dětem paži přidržujte rukou. U zdravého dítěte se teplota obvykle pohybuje mezi 36,2 a 36,8 °C.

Dítě s horečkou musíte nepřetržitě sledovat, a to i v noci. Zpočátku měřte teplotu každou hodinu.  Klesne-li, měřte ji po celou dobu nemoci nejméně 3x denně, vždy ráno, v poledne a večer. Vzestup a pokles teploty vás informuje o průběhu a ústupu nemoci.

Podávejte dítěti dostatek tekutin, pro kojence je nejvhodnější chladný dětský čaj či kojenecká voda.  Většímu dítěti můžete čaj střídat s minerální vodou a ovocnými šťávami. Jídla podávejte lehká, spíše menší porce a častěji, nechte je vybrat, na co má chuť.

Má-li dítě teplotu první den, nezvrací, dobře pije a jeho zdravotní stav se nezhoršuje, můžete vyčkat.  Pokud však horečka neklesne ani 3. den, i když dítě jinak vypadá dobře, raději ho nechte vyšetřit.

U dětí mladších než 3 měsíce je vždy nutné lékařské vyšetření.

Má-li dítě teplotu přes 39°C a nemůžete ji srazit běžným postupem, začne-li zvracet, odmítá-li pít a méně močí, objeví-li se vyrážka nebo má ztuhlou šíji (nejde mu předklonit hlava), je-li hodně mrzuté nebo naopak nápadně klidné až apatické raději kontaktujte lékaře ihned.
Pokud naměříte teplotu, nejprve se ji pokuste snížit, teprve pak se vydejte k lékaři! Pokud se vám podaří chytit moč, vezměte ji s sebou.

Snižování teploty

  • Paracetamol (Paralen, Panadol čípky, sirup, tablety pro děti) – podává se v intervalu 6-8 hodin v dávce 10-15mg/kg hmotnosti a dávku (např u kojenců do 5 kg ½ čípku, při hmotnosti 10 kg 5ml sirupu). O nejvhodnějším dávkování se poraďte s lékařem.
  • Ibuprofen (Nurofen čípky 60 a 125mg, sirup, Ibalgin, Brufen sirup) – Nurofen je možno podávat dětem od 3 měsíců, ostatní preparáty jsou doporučovány od 6 měsíců věku. Celková denní dávka by neměla přesáhnout 20-30mg/kg/ den, tj při podávání po 6 hodinách 5-7mg/kg hmotnosti a dávku (např. pro 10kg dítě je možno podat 3ml po 6 hodinách)

Oba přípravky lze při snižování horečky kombinovat. Např. pokud zjistíte za 4 hodiny po podání Paralenu opět horečku přes °C, můžete dát Ibuprofen. Musíte ovšem dodržovat časové intervaly mezi stejným druhem léku (mezi dvěma Paraleny 6 hodin, mezi dvěma Ibuprofeny ideálně 8 hodin). Časový odstup mezi podáním Paralenu a Ibuprofenu by měl být alespoň 3 hodiny, nikdy nepodávejte oba léky současně.

Léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové (Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin) se dětem při horečce nesmí dávat! Při jejich podání při virózách hrozí selhání dětského organismu s postižením jater a ledvin.

Fyzikální snižování teploty

ZábalZábal byste měli dát dítěti vždy, když teplota přesáhne 39 stupňů nebo když opět stoupá a vy ještě nemůžete podat další dávku léku na snížení teploty. Na postel nebo přebalovací pult položte igelitovou podložku, na ni ještě můžete dát suchou osušku. Osušku, větší ručník nebo prostěradlo namočte do vlažné (ne ledové!) vody, lehce vyždímejte a rozložte na připravené podložce. Zcela svlečené dítě položte, zvedněte mu ruce a do mokré látky nejprve zabalte trup a nohy, následně připažte a obtočte celé tělo i s ručkama tak, aby ze zábalu koukala jen hlava. Dítě již ničím nepřikrývejte. V zábalu ponechte dítě 15 minut, pak jej vybalte, osušte a po chvíli přeměřte. Neklesne-li teplota, můžete zábal v průběhu jedné hodiny ještě dvakrát zopakovat. Pokud má dítě chladnější ruce a nohy, balte jen trup a končetiny nechte ze zábalu venku. Jestliže se objeví „husí“ nebo mramorovaná kůže nebo má dítě zimnici, zábal nedávejte. Při kožních infekcích také není provádění zábalu vhodné.

Vlažná koupel – Je obdobou zábalů, vhodnější především pro větší děti. Do vany napusťte o 2 stupně chladnější vodu než má dítě teplotu (studenější voda by byla nepříjemná). Postupně připouštějte chladnou vodu tak, aby měla teplotu kolem 30°C. Dítě do ní ponořte na 10-15 minut. Pokud napustíte menší množství vody, dítě do ní posaďte a omývejte mu trup a končetiny houbou.

Studená sprcha – Sprchování vlažnou vodou je obdobou předchozích metod. Teplotu vody si může stejně jako při koupeli samo regulovat podle toho, jak studená voda je mu ještě příjemná.

Poskytujeme léčebnou a preventivní péči dětem od narození do 19 let.
Preventivní prohlídky, očkování a konzultace možno objednat na konkrétní čas. Poskytujeme poradenství k nepovinnému očkování s případným individuálním plánem

Služby a vybavení

  • StrepTest na streptokoka
  •  CRP „z prstu"
  • Odběry krve
  • Odběry biologického materiálu

O Medicora +