očkování

Obecná doporučení

Po očkování, pro možnou případnou bezprostřední reakci po očkování, vyčkejte v čekárně 30 minut po aplikaci.

Sledujte stav zdravotní stav svého dítěte alespoň tři dny před plánovaným očkováním. Případné změny (zvýšená teplota, nechutenství, zvýšená únava, průjem…) hlaste před očkováním. Důležité jsou i informace o případně nově užívaných lécích, předchozích očkováních a kontaktech s nemocnými (např. plané neštovice).

Od roku 2011 je zrušeno povinné plošné očkování novorozenců proti tuberkulóze. Očkování je indikováno pouze u rizikových skupin, na základě dotazníku vyplňovaného v porodnici.

V den očkování dopřejte vašemu dítěti klidový režim – bez výletů, návštěv, cestování, plavání a tělesné výchovy. Po očkování na 48 hodin vynechejte rehabilitační cvičení.

Mezi nejčastější reakce na očkování patří mrzutost, zvýšené teploty až horečky, zarudnutí a otok v okolí vpichu. Příznaky reakce na očkování většinou ustoupí do 48 hodin. Zarudnutí v místě očkování je možno chladit studenými obklady. Při horečce nad 38 °C podejte léky na snížení teploty (Paralen, Panadol). Při křečích, horečkách nad 40 °C, horečkách nereagujících na léky, neztišitelném pláči kontaktujte neprodleně pediatra, LSPP, v kritickém stavu RZP.

Reakci na očkování hlaste před následujícím očkováním!

V kojeneckém věku doporučujeme očkování vakcínou proti pneumokokům (Prevenar, Synflorix) a meningokokům (Bexsero, Nimenrix). Nově hrazeno z veřejného zdravotního pojištění (pro vybrané věkové kategorie). 

Před nástupem do kolektivního dětského zařízení doporučujeme očkování proti žloutence typu A (Havrix, Vaqta). Dříve neočkované děti lze naočkovat vakcínami proti pneumokokům a meningokokům.

Očkování proti klíšťové encefalitidě odložit na pozdější předškolní, resp. mladší školní věk.

Očkování proti planým neštovicím (Varilrix) doporučujeme podat zejména u děvčat s ohledem na budoucí těhotenství kolem 13. roku, pokud dítě onemocnění neprodělá.

Od 11 let a zvláště v dorosteneckém věku doporučujeme očkovat děti dříve neočkované vakcínou proti meningokokům (Bexsero, Trumenba, Nimenrix)

Dívkám (i chlapcům) doporučujeme očkování vakcínou proti HPV ve 13.letech (Cervarix, Gardasil, Gardasil 9)

Dětem, které mají opakované záněty dýchacích cest nebo jsou léčeny pro astma, doporučujeme očkování proti chřipce.

Povinné očkování:

Povinné očkování je regulováno a hrazeno státem.

Očkovací kalendář:

9. týden – očkování hexavakcínou proti tetanu, záškrtu, černému kašli, invazivním hemofilovým infekcím, hepatitidě B a dětské přenosné obrně. 

4. měsíc – přeočkování hexavakcínou ( 2. dávka)

12. měsíc – přečkování hexavakcínou (3. dávka)

Od ukončeného 13.měsíce – očkování proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím. 

5 let – přeočkování proti záškrtu, tetanu a černému kašli

5 let – přeočkování proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím

10 let – přeočkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli a dětské přenosné obrně

Následně každých 5-10 let přeočkování proti tetanu

 

Nepovinné očkování:

Očkování prováděná na žádost rodičů, nehrazená nebo částečně hrazená ze zdravotního pojištění. K aplikaci s sebou vždy přineste formulář Souhlas s nepovinným očkováním (ke stažení na našich stránkách)

TBC – u dětí, které nesplňují kritéria pro povinné očkování proti tuberkulóze je v případě zájmu možno naočkovat na vlastní žádost. Nejvhodnější je období po 6. měsíci po ukončení základního očkování. Před dalším očkování je nutné dodržet větší časový odstup a úplné vyhojení jizvy. Očkování proti TBC provádí kalmetizační centra.

Rotaviry – očkování proti těžkému průběhu virového střevního onemocnění. Vakcína se podává perorálně (do úst) od 6. do 24. týdne věku (Rotarix, RotaTeq)

Pneumokoky – očkování chrání proti těžkým infekcím způsobeným bakterií Streptokokus pneumoniae (zánět mozkových blan, celková infekce – sepse). Očkuje se ve stejném schématu jako hexavakcína (možná i současná aplikace). K dispozici jsou 2 očkovací látky – Synflorix (chrání proti 10 kmenům pneumokoků, plně hrazen ze zdravotního pojištění) a Prevenar 13 (chrání proti 13 kmenům pneumokoků, částečně hrazen ze zdravotního pojištění).

HPV – očkování proti lidským papilomavirům (HPV), dle zvolené očkovací látky je plně (Cervarix) nebo částečně (Gardasil, Gardasil 9) hrazeno ze zdravotního pojištění, pokud je aplikováno mezi 13. a 14. rokem.

Meningokoky – očkování proti meningokokům skupiny B (Bexsero, Trumenba) a skupinám A, C, W135 a Y (Nimenrix). Možno očkovat již od kojeneckého věku.

Změnou zákona o veřejném zdravotním pojištění je  nově plně hrazeno očkování  proti invazivním meningokokovým infekcím způsobeným meningokokem skupiny B (vakcína Bexsero), je-li očkování zahájeno do dovršení 12 měsíce věku a skupiny A, C, W, Y (vakcína Nimenrix) je-li očkování provedeno ve druhém roce života (mezi 12. a 24.měsícem) Nově bude hrazeno primovakcinace/přeočkování proti meninkokům obou skupin pro adolescenty ve věku od 14 do 15 let.

Hepatitida A – očkování proti žloutence typu A (Havrix)

Klíšťová encefalitida – očkování proti klíšťové meningoencefalitidě (FSME Immun)

Plané neštovice – Varilrix

Chřipka – Influvac, Vaxigrip

Poskytujeme léčebnou a preventivní péči dětem od narození do 19 let.
Preventivní prohlídky, očkování a konzultace možno objednat na konkrétní čas. Poskytujeme poradenství k nepovinnému očkování s případným individuálním plánem

Služby a vybavení

  • StrepTest na streptokoka
  •  CRP „z prstu"
  • Odběry krve
  • Odběry biologického materiálu

O Medicora +