Příkrmy:
Od ukončeného 4.měsíce
Nejvhodnější období pro zavádění příkrmů je od ukončeného 4. měsíce do 6. měsíce (dle doporučení Výboru pro výživu Evropské společnosti pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu ESPGHAN). Některým dětem ve věku 4 nebo 5 měsíců již pouhé mateřské mléko nestačí a pro svůj zdravý růst potřebují příkrmy.
Přechodem na pevnou stravu se posilují tytéž svaly, které bude dítě později potřebovat k mluvení a vede ke správnému vývoji řeči. Učí se rozpoznávat rozmanité chutě a osvojuje si zdravé stravovací návyky. Při rozhodování o vhodném okamžiku pro zavedení příkrmu se řiďte potřebami svého dítěte a radou svého pediatra.
Mějte trpělivost, pokud dítě první lžičky vyplivne, musí si zvyknout na novou konzistenci stravy. Začněte s malým množstvím příkrmu a dejte dítěti čas.
Někteří rodiče oddalují zavádění příkrmů z obavy, aby se na ně dítě nestalo alergické. Podle současného pohledu na vývoj imunitní tolerance je doložené, že pozdější zavádění příkrmů může naopak vést k častějším alergickým onemocněním u dětí se zvýšeným i nízkým rizikem vzniku alergií.
Veškeré nádobí, které používáte pro přípravu a podávání dětských příkrmů by mělo být vyhrazeno pouze dítěti (prkénko, miska). Velkou pozornost věnujte hygieně rukou a čistotě.
Prvním příkrmem bývá obvykle zelenina a zpravidla začínáme nahrazovat polední mléčnou dávku. První den vyzkoušejte 2-4 lžičky jednodruhového zeleninového příkrmu (např. mrkvové pyré) následně doplňte běžnou plnou dávkou mateřského nebo kojeneckého mléka.
V následujících dnech postupně navyšujte množství příkrmu dle tolerance miminka a současně snižujte množství vypitého mléka.
Začněte s jednoduchými a jemnými chutěmi jako mrkev, hrášek, květák, brokolice nebo dýně. Později můžete zařadit další druhy zeleniny jako např. brambor, cuketa, špenát, batáty, lilek a různé kombinace.
Jídlo nesolte, nekořeňte ani neslaďte.
Vždy po 2-3 dnech můžete přidat nový druh zeleniny. Během 2-3 týdnů od zahájení přikrmování byste měli zcela nahradit polední mléčnou dávku příkrmem.
Od 5.měsíce
Přibližně po 2-3 týdnech můžete k zelenině začít přidávat i maso. Je zdrojem bílkovin, vitamínů skupiny B a železa, ryby obsahují nenasycené omega 3 mastné kyseliny a jód. U kojenců by maso mělo být součástí jídelníčku každý den. Postupně je možné maso jednou týdně nahradit dobře uvařeným vaječným žloutkem. Přidávat můžete i sacharidové přílohy jako brambory nebo rýži.
Místo odpolední svačiny můžete postupně začít zavádět ovocné příkrmy. Ovoce je zdrojem sacharidů, vitamínů a vlákniny. Začněte nejprve jednoduchými chutěmi a postupně zkoušejte jednotlivé druhy ovoce. Postupně můžete ovocné svačinky podávat 2x denně.
Od 6.měsíce
Večer pak zavádíme další příkrm a tím je kaše. Ideální je začít s rýžovou nebo kukuřičnou kaší bez příchutě a postupně zařadit i ochucené a obilné kaše. Obilniny obsahují sacharidy, bílkoviny, minerály a vlákninu. Jejich složení podporuje zdravý vývoj svalů, správnou mozkovou činnost a bezproblémovou funkci střev. Včasné zavedení obilnin s lepkem do kojenecké stravy může snížit riziko vzniku celiakie v pozdějším věku. Potraviny s obsahem lepku je nejvhodnější zařadit do jídelníčku dítěte ideálně ještě během kojení a ne později než po ukončeném 7.měsíci věku.
Od 8.měsíců
Do jídelníčku zařazujeme jogurty, nejlépe bílé neslazené. Do jogurtu můžeme přidat ovocné pyré. Nepodáváme tvaroh pro jeho vysoký obsah bílkovin a Lipánky pro vysoký obsah tuků.
Od začátku 9. měsíce již necháváme ve stravě kousky, nemixujeme zcela do hladka.
Od 10.měsíce
Dítěti nabízíme kousky jídla, které bude nuceno kousat (měkké ovoce, vařenou zeleninu, pečivo).
Od 12 měsíců
Dítě již jí kompletní batolecí stravu, která je velmi pestrá.
Strava batolete by měla obsahovat 2-3 porce obilovin (1porce = 5-8 lžic dětské kaše, 2-5 lžic rýže) nebo sacharidové přílohy (1 porce = 0,5-1,5 brambory, 1-4 lžíce bramborové kaše, 2-5 lžic těstovin), 100g zeleniny denně, 100g ovoce denně (možno rozdělit do více porcí v průběhu dne).
Do 1 roka dítěti jídlo nesolíme ani nesladíme.
Mléko:
I po ukončeném 6.měsíci miminko stále potřebuje pravidelné kojení nebo mléčnou výživu. Do ukončeného 8.měsíce cca 1000ml mléka denně, později 500ml mléka denně. Do toho se počítá i mléčná výživa ve formě kaše. Mléko je zdrojem vápníku pro správný růst a vývoj kostí, zdrojem energie a bílkovin. Doporučený počet mléčných dávek je u dětí 6 -8 měsíců 5x200ml, 9-10 měsíců 4x200ml, 11-12 měsíců 2-3x 200ml.
Nízkotučné mléčné výrobky jsou nevhodné do 2 let věku dítěte.
Neupravené kravské mléko můžeme do stravy zařadit po roce věku, vždy volíme mléko plnotučné.
Tekutiny:
V období přechodu na nemléčné příkrmy je nutné dodávat miminku tekutiny i z jiných zdrojů. Děti ve věku 6.-12- měsíců by měly vypít asi 1000ml/den (tj. 13ml/kg hmotnosti), do tohoto objemu řadíme nejen mléko, ale i vodu obsaženou v kojenecké výživě. Vhodná je kojenecká voda nebo bylinkové a ovocné čaje. Vyhledávejte ideálně nápoje bez přidaného cukru.
Poskytujeme léčebnou a preventivní péči dětem od narození do 19 let.
Preventivní prohlídky, očkování a konzultace možno objednat na konkrétní čas. Poskytujeme poradenství k nepovinnému očkování s případným individuálním plánem